Náboženská turistika

Náboženská turistika ako súčasť cestovného ruchu vychádza z prepojenia náboženstva s kultúrnym dedičstvom a turistickými zaujímavosťami. Hlavným cieľom moderného pútnictva ako najrozšírenejšej časti náboženskej turistiky je však oslovenie konkrétneho človeka, jeho pozvanie k prehĺbeniu si duchovného života, k spoznaniu Boha.

Najvýznamnejším reprezentantom tejto oblasti cestovného ruchu u nás je Asociácia pútnických organizácií, ktorá momentálne združuje šesť organizácií podporujúcich rozvoj pútnictva na Slovensku.

Dôvodom ich vzájomnej spolupráce je spoločná vôľa, “aby sa Slovensko ešte intenzívnejšie prepojilo s medzinárodnou sieťou pútnických miest po celom svete. Okrem toho je našou snahou stať sa aktívnou súčasťou obnovy, zachovania a tvorby pútnických ciest aj v našej krajine."

Najvýznamnejšia pútnická cesta v Európe je Cesta svätého Jakuba (špa. Camino de Santiago), ktorá prechádza naprieč celou Európou a vedie ku katedrále v Santiagu de Compostela v Španielsku. Jej súčasťou je aj Jakubská cesta na Slovensku, ktorá má niekoľko trás /Košice - Levoča - Červený Kláštor, Žilina - Turzovka, Trnava - Bratislava/  a napája sa na medzinárodnú trasu do Compostely.

V súčasnosti je možné nastúpiť na púť do Santiaga de Compostela zo všetkých miest Európy od Poľska po Sicíliu, od Švédska po Rumunsko. Sieť ciest je postupne vyznačovaná i dopĺňaná informačnými systémami a službami.

V porovnaní s klasickými pútnickými cestami veriacich na miesta zázrakov a k relikviám svätých, sú dnes Jakubské cesty v Európe premyslenou turistickou ponukou v mnohých Európskych krajinách a regiónoch napomáhajúce výmene skúsenosti medzi národmi i jednotlivými ľuďmi. Prezentujú sa vlastným logom, infraštruktúrou, službami i cirkevnou, kultúrnou, sponzorskou a politickou podporou.

Všetky tieto aspekty robia z Jakubských ciest fenomén novej éry putovania, ktoré pre niekoho znamená hlboký duchovný impulz k zamysleniu sa nad vecami tohto sveta a svojím životom, pre iného nevšednú turistiku s hrou na stredovekých pútnikov do Compostely. Popularita pútnických ciest - v Európe predovšetkým Jakubskej cesty - stále rastie, pretože napĺňa očakávania moderného človeka po stretnutí s tradíciami a spiritualitou v kombinácii s cestovaním, poznávaním a celkovým zážitkom vybočenia z bežného životného štýlu.

Pútnické miesta v Prešovskej archieparchii:

Čirč
Buková Hôrka
Hrabské
Krásny Brod
Litmanová
Ľutina
Malá Poľana
Prešov
Rafajovce
Ruské Pekľany
Sabinov
Sečovská Polianka
Stropkov
Šášová

Pútnické miesta v Košickej arcidiecéze:

Bardejov – kalvária
Gaboltov
Humenné – kalvária
Košice – kalvária
Malá Vieska (Farnosť Kostoľany nad Hornádom)
Obišovce
Prešov – kalvária
Prešov, Nižná Šebastová
Stropkov
Tulčík
Veľký Šariš
Vranov nad Topľou
Vysoká nad Uhom