Chránené územia v regióne Šariš:

Natura 2000

 

Natura 2000 je názov sústavy chránených území členských krajín Európskej únie a hlavným cieľom jej vytvorenia je zachovanie prírodného dedičstva, ktoré je významné nielen pre príslušný členský štát, ale najmä pre EÚ ako celok.

Natura 2000 je najväčšia sústava chránených území na svete - v súčasnosti pokrýva asi pätinu územia EÚ.

Táto sústava chránených území má zabezpečiť ochranu najvzácnejších a najviac ohrozených druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov vyskytujúcich sa na území štátov Európskej únie a prostredníctvom ochrany týchto druhov a biotopov zabezpečiť zachovanie biologickej rôznorodosti v celej Európskej únii.

Sústavu NATURA 2000 tvoria  chránené vtáčie územia  vyhlasované s cieľom ochrany vtáctva a územia európskeho významu s cieľom ochrany ostatných vzácnych a ohrozených rastlinných a živočíšnych druhov a ich biotopov.
O zaradení územia do sústavy NATURA 2000 rozhoduje Európska komisia, ktorá ho vyberá z predložených návrhov jednotlivých členských krajín.

Do Národného zoznamu chránených vtáčích území Slovenska v sústave Natura 2000 je zaradená oblasť Slanských vrchov, ktorá je známa veľmi významným výskytom vtáctva.

Podľa sústavy Natura 2000 sa v Slanských vrchoch nachádzajú aj tieto územia európskeho významu: Dubnícke bane, Pusté pole, Milič a Strahuľka.

 

Chránený areál Dubnícke bane

Chránený areál Dubnícke bane bol vyhlásený v roku 1964. Predstavuje mimoriadne veľké a významné zimovisko viacerých druhov vzácnych a užitočných netopierov. Dubnické bane sú zaradené v rámci európskej sústavy chránených území NATURA 2000 do zoznamu Území európskeho významu.

Dubnícke opálové bane sa nachádzajú v strede severnej časti Slanských vrchov. Je to územie s labyrintom starých banských štôlní. Od Zlatej Bane je bývalé administratívne centrum ťažby drahého opálu, banícka osada Dubník, vzdialené asi 5 km a od Červenice asi 3 km. Ložiská drahého opálu zahŕňajú historické banské revíry, väčšiu a rozsiahlejšiu Libanku a menšiu Šimonku.

Dubnícke ložiská drahého opálu sú výnimočným fenoménom z celosvetového hľadiska. Nikde na svete nebol drahý opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu, a tak dávno. Podľa niektorých domnienok boli opály v Dubníku dolované už v rímskych dobách. Prvý písomný záznam je až z roku 1497. Dubnícky opál bol vzácny pre svoju mimoriadne krásnu a citlivú hru farieb. Od polovice 19. storočia bola v Dubníku aj brusiareň opálov. Prevádzka bola v baniach zastavená v roku 1922. Najväčší opál Harlekýn bol nájdený v koryte potoka na Dubníku v roku 1775, vážil 607 gramov. Dnes je tento kus uložený v zbierkach viedenského Prírodovedného múzea. 

 

Územie európskeho významu Kamenná Baba - NATURA 2000 pozostáva z dvoch nerovnako veľkých častí predelených cestou medzi obcami Lipovce a Lačnov. Podstatná časť územia spadá do orografického celku Branisko, menšia časť, nazývaná Na skaly, zaberá juhozápadné časti Bachurne.
 

Národná prírodná rezervácia Kamenná Baba

Predstavuje geomorfologicky a botanicky vzácne územie s výskytom prealpínskych a dealpínskych druhov rastlín. Má aj krajinársko-estetický význam ako objekt turistického ruchu. Klasické ukážky krasu, výskyt vtáčieho druhu murárik červenokrídly.

Národná prírodná rezervácia Šarišský hradný vrch

Národnú prírodnú rezerváciu tvoria lesy na hradnom vrchu. Šarišský hradný vrch sa vypína nad mestom Veľký Šariš ako samostatný sopečný kužeľ, ktorý vznikol počas vulkanickej činnosti v treťohorách. Vďaka svojej výhodnej polohe bol veľmi skoro osídlený. Našli sa tu stopy po pravekých lovcoch mamutov i po Slovanoch. Stredoveký feudálny hrad tu bol postavený na prelome 12. a 13. storočia.

Prírodná rezervácia Na Bani

Leží v katastrálnom území obce Vyšný Slavkov. Územie bolo vyhlásené za chránené v roku 1988. Prírodná rezervácia bola založená za účelom ochrany vzácnych druhov rastlín. Jedná sa o 12 druhov, najmä z čelade vstavačovitých. 

Prírodná rezervácia Salvátorské lúky

Vyhlásená na ochranu mokrých lúčnych slatinných rastlinných spoločenstiev s výskytom zriedkavých druhov rastlín na vedeckovýskumné a náučné ciele. Jedno z 2 nálezísk jazyčníka sibírskeho (Lingularia sibirica) v SR okrem údolia Hnilca v Slovenskom raji.

Prírodná rezervácia Šindliar

Nachádza sa v pohorí Branisko, západne od obce Šindliar. Lesný porast tvorí pestrý ihličnatý les s prevahou smreka, smrekovca, jedle, borovice a brezy. dôležitá je najmä bohatá zložka bryoflóry - rôznych machov a rašelinníkov. V podraste dominuje brusnica čučoriedková (Vaccinium myrtillus) a brusnica obyčajná (Vaccinium vitis-idaea).

Národná prírodná rezervácia Rajtopíky

Vyhlásená na ochranu lesných a reliktných nelesných xerotermných spoločenstiev na dolomitickom podklade v pohorí Branisko, s fytogeograficky významným výskytom ometliny smutnej (Koeleria tristis) na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

Národná prírodná rezervácia Šimonka

Územie najvyššieho vrchu Slanských vrchov Šimonky (1092 m) s rozlohou 24,43 ha je najstaršou prírodnou rezerváciou v okrese. Lesné porasty sú miestami pralesného charakteru, riedke, so starými netvárnymi kmeňmi. Veľkou vzácnosťou je popínavá liana – zákonom chránený plamienok alpínsky, ktorý v rezervácii rastie na niekoľkých miestach, a prilbica pestrá, ktorá rastie na vrchole Šimonky a je skutočnou botanickou ozdobou. V pralesovej bučine hniezdia dravé vtáky a sovy. Na andezitovom vrchole Šimonky sú balvanové sutiny. Na vrcholovej časti sa nachádza malá nezalesnená plocha s vystupujúcou skalkou, z ktorej je výhľad na široké okolie.

Národná prírodná rezervácia Oblík

Oblík (925 m) je známy homoľovitý vulkanický kopec v severovýchodnej časti Slanských vrchov. Prírodná rezervácia bola zriadená ako vedeckovýskumný objekt pre potreby lesného hospodárstva. Porasty sú miestami pralesného charakteru, nerovnoveké, striedajú sa tenké a stredne hrubé kmene s ojedinelými, vyše storočnými bukmi. Archeologické nálezy svedčia o tom, že svahy Oblíka boli osídlené už v dobe železnej.

Prírodná rezervácia Kapušiansky hradný vrch

Vypína sa nad obcou Kapušany na východnom okraji vulkanického pohoria Stráže. Vegetácia na južných svahoch je podobná ako na Fintických svahoch. Na trávnatých svahoch pod Kapušianskym hradom nájdeme kosatec uhorský (Iris hungarica) a poniklece. V blízkosti hradného areálu sa nachádzajú rozsiahle porasty chráneného klokoča perovitého (Staphyllea pinnata). Veľmi často sú trávnaté svahy pod hradom na jar a v lete vypaľované. Je to veľmi škodlivý a nebezpečný zásah do prírody. Ďalším škodlivým zásahom tu bola výsadba nepôvodných drevín agátu bieleho (Robinia pseudo-acacia) a borovice čiernej (Pinus nigra).

Prírodná rezervácia Pusté pole

Je to xerotermná lúka na andezitovom podklade, ktorá sa nachádza v Slánskych vrchoch medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Rastie tu najbohatšia populácia ponikleca veľkokvetého (Pulsatila grandis) v celých Slánskych vrchoch. Lokality ponikleca boli na území celého Slovenska v posledných desaťročiach veľmi zmenšované a redukované v dôsledku rekultivačných prác alebo postupným zarastaním stanovíšť. Preto je na tomto území nevyhnutná starostlivosť formou extenzívneho kosenia a pasenia.

Prírodná rezervácia Zbojnícky zámok

Chránené územie sa nachádza v severnej časti Slánskych vrchov, nad obcou Ruská Nová Ves.  Zbojnícky zámok je aj vyhľadávaným turistickým objektom v neposlednom rade pre pekný výhľad na Šarišskú vrchovinu, Čergov a Košickú kotlinu.

Prírodná rezervácia Dubová hora

Chránené územie tvoria južné svahy Dubovej hory v Slanských vrchoch /k.ú. Okružná/. Tvoria ju porasty duba žltkastého s brezou a borovicou. V bylinnom poschodí je hojný vres obyčajný (Caluna vulgaris) a čučoriedka obyčajná (Vaccinium myrtillus). Ako veľká vzácnosť v celých Slanských vrchoch sa tu vyskytuje kručinka chlpatá (Genista pilosa) a kostrava tvrdá (Festuca cinerea).

Národná prírodná rezervácia Kokošovská dubina

Objektom ochrany sú dubové porasty svetoznámeho kokošovského duba /varieta duba zimného/, zvláštneho morfologicky i anatomicky, čím javí vzťahy k slavónskemu dubu. Vedeckovýskumný lesnícky objekt, účelom ochrany je aj zber semien spomenutej variety duba.

Národná prírodná rezervácia Gýmešský jarok

NPR /k.ú. Drienov/ je vyhlásená na ochranu lesných spoločenstiev brezových dúbrav a oglejených bukových dúbrav v Košickej kotline na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

Prírodná rezervácia Mirkovská kosatcová lúka

Ide o torzo mokradného biotopu Košickej kotliny /k.ú. Mirkovce/ zachované ako úzka medza obklopená poľnohospodárskou podou. Je to chránené nálezisko kosatca sibírskeho. Tento vysokohodnotný stabilizačný prvok v intenzívne využívanej poľnohospodárskej krajine poskytuje útočisko aj mnohým iným chráneným druhom rastlín a živočíchov, napr. chrapkáčovi poľnému (Crex crex).

Prírodná rezervácia Rankovské skaly

PR vyhlásená na ochranu skalného komplexu v Slanských vrchoch s typickými spoločenstvami, vzácnymi a ohrozenými druhmi rastlín. Sú medzi nimi aj xerotermné druhy, javorovo-lipové lesné spoločenstvá. Významná krajinná dominanta obce Rankovce. V neposlednom rade hniezdisko chránených dravcov vrátane stále ohrozenejších druhov sokola.

Prírodná pamiatka Skaly pod Pariakovou

Vyhlásená v roku 1987 a súčasná rozloha je 60 ha /k.ú. Juskova Voľa/. Mnohé zo skalných útvarov majú bizarne tvary a pri rôznych uhloch pohľadu na ne pripomínajú vždy iné veci alebo bytosti, podľa čoho dostali názvy (Kamenný hríb).

Prírodná rezervácia Hermanovské skaly

Hermanovské skaly sú najväčším skalným komplexom v Slanských vrchoch a zároveň dokladom geologického vývoja pohoria. Územie bolo vyhlásené na ochranu rozsiahleho skalného komplexu s reliktnými rastlinnými spoločenstvami, s vhodnými podmienkami pre hniezdenie dravých vtákov a výskytom zriedkavých druhov živočíchov. Predmetom ochrany je 150 m dlhá a 80 m vysoká skalná stena bizarného tvaru so svojráznou vegetáciou. Na skalách hniezdi krkavec čierny. Krajinársky mimoriadne malebný úsek je v doline Starého potoka – Údolie obrov. Pomenovanie dostalo podľa obrovskej stopy, vyhĺbenej v skalnom masíve, pripomínajúcej ľudskú nohu.

Prírodná rezervácia Zámutovské skaly

Táto rezervácia bola zriadená na ochranu bralných foriem reliéfu, reliktných teplomilných rastlinných spoločenstiev a javorín.

Prírodná rezervácia Zámutovská jelšina

Nachádza sa v doline potoka medzi Čiernou skalou a hrebeňom Zámutovských skál v nadmorskej výške 520 m. Neveľká terénna zníženina (0,66 ha) je zaplavovaná vodou z prameňov na južnej strane terénnej depresie a na západnej strane zo svahových pramenísk. Tento priaznivý vodný režim spolu s vysokou hladinou spodných vôd vytvorili podmienky pre vznik typického slatinného spoločenstva.

Prírodná rezervácia Hlinianska jelšina

Na území tejto prírodnej rezervácie je celá sústava pramenísk so slatinným jelšovým rastlinným spoločenstvom v terénnych depresiách a na rovinatých plochách. Tieto maloplošné biotopy sú obkolesené vlhkými typmi bučín.

Prírodná pamiatka Zárez Stravného potoka

Prírodná pamiatka bola vyhlásená na ochranu erózneho zárezu na úseku Stravného potoka pri obci Pavlovce. Charakteristické sú turisticky atraktívne kaskády, pereje a jaskynky v zlepencových súvrstviach. Súčasťou je aj Vodopád na Stravnom potoku. Nachádza sa 50 m od minerálneho prameňa. Jeho výška je asi 3 m a je vytvorený spätnou eróziou. Skalné steny v rokline sú vysoké až 15 metrov.

NPR Čergovská javorina

Nachádza sa na SZ od Hradiska v závere súchého potoka. Tvoria ju bukové javoriny a javorové bučiny. Je jedinečnou ukážkou zachovalých sutinových spoločenstiev flyšového územia. Najvýznamnejším floristickým elementom je Skopólia kranská Scopolia carniolica, ktorá okrem Čergova nikde inde na území okresu Prešov nerastie.

PR Dunitová skalka

Je to malá skalka výnimočná vďaka svojmu hadcovému podložiu /k.ú. Sedlice/. Významné nálezisko povrchového výskytu hadca v pňovej forme na Slovensku. Na hadcovú horninu sa viažu určité druhy rastlín - serpentinofyty, ktoré nerastú na žiadnom inom podloží. Ide o vzácne papraďíny - slezinník hadcový (Asplenium cuneifolium), slezinník nepravý (Asplenium adulterinum) a sladič obyčajný hadcový (Polypodium serpentini). V súčasnosti značnú časť Dunitovej skalky pohlcuje borovica čierna. V jej tieni nenachádzajú serpentinofyty optimálne podmienky k životu, preto je nutné borovicu odstraňovať.

PR Demjatské kopce

Nachádza sa vo východnej časti Šarišskej vrchoviny medzi Demjatou a Veľkým Slivníkom. Tvoria ju vápencové kopčeky roztrúsené v poľnohospodárskej krajine. Sú súčasťou bradlového pásma a obklopené flyšovými vrchovinami významne zvyšujú diverzitu krajiny. Na výhrevnom podklade sa vyvinuli teplomilné a suchomilné spoločenstvá. Zo vzácnejších drevín tu nájdeme drieň obyčajný (Cornus mas), dráč obyčajný (Berberis vulgaris), brekyňu obyčajnú (Sorbus torminalis). Z bylín ľan tenkolistý (Linum tenuifolium), poniklec veľkokvetý (Pulsatila grandis), astra spišská (Aster amelloides) a veternica lesná (Anemone sylvestris). Hadinec červený (Echium rubrum)- panónsky druh, tu má najsevernejšiu lokalitu na Slovensku.

PR Fintické svahy

Nad obcou Fintice sa tiahnu kamenisté svahy pohoria Stráže. Fintické svahy sú ozajstnou botanickou klenotnicou. Podklad tvoria andezity, ktoré sú veľmi výhrevné. Preto sú porastené xerotermnými (suchomilnými a teplomilnými) druhmi rastlín. Rastie tu vzácny a chránený poniklec obyčajný (Pulsatilla grandis), poniklec otvorený (Pulsatilla patens) a kosatec bezlistý (Iris aphylla). Prehriate svahy skál sa stali domovom chránenej jašterice múrovej (Lacerta muralis).

CHA Holá hora

Chránené územie sa nachádza v intraviláne mesta Prešov. Tvorí ho Kolmanova záhrada, ktorá plní funkciu mestského parku a záhradná časť ekocentra "Holá Hora", ktoré plní funkciu ekologickej výchovy. Na týchto miestach boli v minulosti snahy vytvoriť genofondovú plochu pre účely pestovania chránených a ohrozených druhov rastlín východoslovenského regiónu za účelom posilnenia ich populácií v prírode. V areáli Ekocentra sa nachádza živý zookútik - akváriá, teráriá a voliery pre vtáctvo i domáce hospodárske zvieratá, ktoré slúžia taktiež na ekovýchovné účely.

PP Hrabkovské zlepence

Chránené územie sa nachádza uprostred intenzívne využívanej poľnohospodárskej krajiny ako významná krajinotvorná dominanta /k.ú. Hrabkov/. Tvorí ho bralnatý reliéf zlepencov a jemnozrnných pieskovcov, v ktorých sú hojné rastlinné zvyšky a rastlinný detrit. Svedčia o výlučne morskom pôvode okolitej krajiny. Odkrytý geologický profil má vysokú náučnú hodnotu.

PP Podmorský zosuv

Ide o strmú skalnú stenu vytvorenú ťažbou kameňa /k.ú. Víťaz/. Je zaujímavá hlavne prítomnosťou mnohých skamenelín, hlavne fauny mäkkýšov a foraminifér.